Mi alapján engeded ki, vagy válogatod össze a kutyákat?

Avagy véletlen, vagy tudatos a választás?

Kérdés: Mi alapján engeded össze a kutyákat? Amikor itt vagyunk, akkor két dolog biztos: mindig más kutyákat engedsz ki a mieinkhez, más-más sorrendben, de tisztán látszik, hogy soha nem csak úgy ….

Bea: Alapvetően attól függ, hogy melyik milyen egyéniség. Én ismerem őket : tudom, hogy a szülőktől mit örököltek genetikailag,  másrészt azt veszem figyelembe, hogy magának az egyénnek a természete hogy alakul. Arra  mindig vigyázni kell, hogy azonos rangú és habitusú kutyákat kerülni kell, mert általában akkor csapnak át harcba, még akár a kezdő játék során  is, ha úgy jönnek ki.

Kérdés: Mi a helyzet az idegenekkel? Itt vagyunk például mi, hoztuk a saját Bea- kutyánkat, aki nem volt itt 8 hetes kora óta. Miután megnézted,  módszeresen hol egyik, hol másik kutyát engeded ki, majd egyre többet és többet.

Bea: Persze, amikor családi kutyák jönnek (lsd. nem Falkabeliek), kicsit más a helyzet, s attól függ. Van, hogy csak játszanak, van, hogy cél is van. Itt van például Izabella, mivel nem nagyon volt még kutyák társaságában, ezért nála fontos, hogy megtanuljon viselkedni egy ilyen közegben is. Így első sorban tekintéllyel bíró, kicsit idősebb, nyugodt kutyákkal, vagy pedig fiúkkal kezdem, de látod, most már nagyon sok kutya van kint együtt, viszont kiengedtem hozzájuk Zulejkát, aki a jelenlegi Falkavezér nálunk. Ha mi picit nem is figyelnénk, ő biztos, hogy rendet teremtene, s nem engedné bántani.

Kérdés: Az rendben van, hogy ismered a Falka tagjait, bár amilyen részletességgel tudsz beszélni róluk az se semmi. De honnan ismered a mi kutyánkat? Meg azt a 400 másikat, aki már gazdásodott az idők során?

Bea: A gazdák szívesen mesélnek a kutyáikról, viselkedésükről, elmondanak történeteket, felraknak képeket, sőt, fel is hívnak, vagy messengeren tartjuk a kapcsolatot. Engem érdekel a kutyáim sorsa!  A beszélgetésekből sokminden kiderül, hogy milyen lehet a kutya, de igazából akkor fogom tudni megmondani, amikor idehozzák, s látom, hogyan viselkedik, illetőleg hogy a gazda hogyan viselkedik, mert az sem mindegy: az ő viselkedése egyértelműen hatással van a kutyák viselkedésére, fejlődésére is. Úgyhogy nagyon hamar tudni lehet, hogy kiket engedhetek ki, amikor idejönnek a gazdák a kutyáikkal.

Itt vagy például te: félsz a kutyáktól, így noha kiengedhetnék néhány erősebb fiút is, miattad nem engedem ki, Izabella ugyan tudná kezelni a helyzetet, de te pánikoknál, s azt megérezné a kutyád is… Szóval az, hogy hogy viselkedik a kutya egy másikkal függ attól is, hogy a gazdája milyen, milyen állapotban van, hogy reagál egy helyzetre.

Kérdés: S hogy válogatsz a kennelek esetében? Látom, van, ahol egyetlen kutya van, van, ahol több. Mindig ugyanott vannak?

Bea: Nem, a kennelekben nem egészen van így. Egyrészt van egy kiinduló alap kortól függően: ha emlékszel, amikor jöttetek a kiskutyáért, akkor itt a nagy kennelben több növendék is volt együtt, azóta ők szétkerültek más-más kennelbe. Ugyanis ahogy a növendékek személyisége kezd kifejlődni, menet közben derül ki, hogy például kik maradhatnak együtt, vagy kiket kell szétválasztani teljesen. S csak nehezíti a helyzetet, hogy ahogy korosodnak, ez bármikor változhat.

Kérdés: És ez ellen tudsz  tenni valamit? Amikor azt érzed, hogy változik a jellem? Hisz végesek a lehetőségeid itt a Tanyán…

Bea: Nem nagyon lehet ez ellen mit tenni, figyelembe kell venni! Nem akarom módosítani az alaptermészetüket, hanem inkább én kötök velük kompromisszumot,  és én igazodom az elképzeléseikhez, sosem nyomom el őket, nem hatalmaskodom felettük.

Nem alázzuk a kutyákat, mert szolgalelkűvé válnak! Én személy szerint nem szeretem a szolgalelkű kutyákat, az engem  kimondottan irritál, ha egy kutya szolgalelkű.

Itt mindnek megvan a saját véleménye, aszerint igazítom az együttélésüket is, nem erőltetek rájuk semmit, alkalmazkodom, és ahhoz igazítom az együttélésüket is, amiben megállapodunk velük.

Kérdés: Úgy beszélsz a kutyáidról, mint az emberekről, mintha ténylegesen lennének elképzeléseik, komolyan gondolkodnának, vagy akár ki tudnák ezt fejteni.

Bea: Mert vannak elképzeléseik. Mert beszélnek egymással is, velem is. Mert gondolkodnak, s nagyon sokszor döntenek is. Majd meglátod: ezek okos, intelligens kutyák – s ilyen a tied is.